Poprvé v Brně. Provedli jsme zátěžový test centrální trubice PLATO

 

 „Na zkušebně Leteckého ústavu VUT testujeme ročně desítky různých prototypů, setkáváme se řešením různých problémů, ale vždy je pro nás největší zadostiučinění, když vidíme výsledek našich zkoušek v podobě funkčního zařízení v provozu. V tomto případě to bude moment, kdy PLATO dosáhne své dráhy kolem druhého Lagrangeova bodu,“ doplnil Jebáček.

Start sondy je plánovaný na rok 2026

Mise PLATO má pomoci odpovědět na otázku, zda existují planety podobné Zemi. Jejím úkolem je hledat planety obíhající kolem jasných hvězd jiných než Slunce, takzvané exoplanety. Sonda bude vybavena celkem 26 kamerami, které budou snímat tisíce hvězd a vyhodnocovat jejich zářivost. Data na Zemi bude posílat ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů. Sonda bude vážit kolem dvou tun. Musí přečkat bez úhony start i osmiletý pobyt ve vesmíru.


Centrální část sondy čekají v následujících měsících další testy, například vibrační test. Na její přípravě se pro Evropskou kosmickou agenturu podílí řada firem. Centrální trubici vyrobila německá firma INVENT GmbH. Společnost OHB Czechspace je zodpovědná za přípravu strukturální analýzy centrální trubice a koordinaci zátěžového testu.

Více informací o misi PLATO najdete na našich stránkách.

Video z testu sondy PLATO

Z důvodu ochrany vašeho soukromí je odkaz na službu streamování videa deaktivován. Aktivujte odkaz kliknutím. Po načtení videa přijímáte zásady ochrany osobních údajů služby streamování videa. Další informace o pokynech k ochraně dat služby streamování videa najdete zde: Google - Privacy & Terms