SmallSat Guideline

Evropská vesmírná agentura podporuje všechny aktivity, které jsou v souladu s ekonomickými a ekologickými přínosy tzv. ridesharingu (sdílení startu rakety více zákazníky) malých satelitů na raketových nosičích. Proto vyhlásila výběrové řízení (ITT), jehož cílem je vyvinout a otestovat návod pro design malých družic, jenž umožní efektivní uspořádání malých satelitů uvnitř krytu velkých nosných raket.

Abychom byli konkurenceschopní, výrazně zefektivnili každý start a podpořili snahu o opakovaně použitelné nosné rakety, je logickým krokem uspořádání několika družic v raketě. Projekt je plánován na 2 roky a zahrnuje i testování, které má prokázat proveditelnost koncepce.

 

„Nezbytnou součástí projektu a přijetí inovativní koncepce uspořádání satelitů je zapojení všech zainteresovaných subjektů, jako např. výrobců malých satelitů nebo poskytovatelů raket, včetně pochopení jejich požadavků.“

Radka Václavíková, projektová manažerka

© OHB Czechspace

Jak se na projektu podílíme

Společnost OHB Czechspace je zodpovědná za vývoj a otestování nového konceptu skládání malých družic na raketovém nosiči, včetně přípravy návodu pro výrobce družic.

Důležitou součástí projektu je zapojení výrobců malých družic a poskytovatelů těžkých nosných raket, získání jejich požadavků a vyslechnutí jejich potřeb, aby pro ně byl finální koncept přínosný.

Proto nyní společnost OHB Czechspace připravuje vznik pracovní skupiny, jejíž členy z řad zmíněných subjektů aktivně zapojí do přípravy konceptu. Úkolem je zohlednit jejich návrhy tam, kde to bude možné, a na základě toho vypracovat návod pro design malých satelitů, který bude využíván v kosmickém sektoru.

Kdo je náš zákazník

Naším zákazníkem je Evropská kosmická agentura. OHB Czechspace je tzv. prime contractor a firma LuxSpace subdodavatelem.