CRYSA

Najít a otestovat materiály, které odolají extrémně nízkým teplotám dosahujícím méně než mínus 270 °C, to je cílem projektu CRYSA (CRYostat Straps for Athena). Projekt vede OHB Czechspace, která na podzim 2022 podepsala smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Spolupracuje na něm s vědci z Akademie věd České republiky. Materiály budou sloužit výzkumníkům z ESA pro přípravu nové generace vesmírných rentgenových teleskopů.

Ve spolupráci s vědci z Akademie věd chceme využít současné vědecké poznatky a navrhnout a otestovat materiály, které budou mít lepší tepelné a mechanické vlastnosti. Pro jejich vývoj a výrobu oslovíme české výrobce a dodavatele."

Tomáš Pejchal, inženýr pro výzkum a vývoj

An artistic view of Athena space observatory.
An artistic view of Athena space observatory. ©ESA/IRAP/CNRS/UT3/CNES/Fab&Fab.

KYOGENNÍ PÁSKY PRO ATHENU

Příkladem nové generace rentgenového teleskopu je plánovaná mise Evropské kosmické agentury s názvem ATHENA, která bude v hlubokém vesmíru zkoumat horké a energetické objekty a studovat supermasivní černé díry. ATHENA bude obsahovat dva velmi výkonné optické přístroje pro rentgenové zobrazování a spektroskopii. Tyto přístroje musí být chlazeny na extrémně nízké teploty, aby dosahovaly požadovaného výkonu a rozlišení.

Úkolem OHB Czechspace je najít a důkladně otestovat materiály vhodné pro část speciálního modulu, tzv. kryostatu, ve kterém budou přístroje uloženy a který zajistí jejich chlazení na potřebnou teplotu. Konkrétně se jedná o tzv. kryogenní pásky, oddělující jednotlivé vrstvy modulu.

DŮLEŽITÉ MILNÍKY

Projekt odstartoval v září 2022. Úspěšné završení první fáze proběhlo v prosinci 2022.

Výsledky projektu CRYSA budou známé v první polovině roku 2024.

KDO JE NÁŠ ZÁKAZNÍK

Naším zákazníkem je Evropská kosmická agentura. OHB Czechspace je tzv. prime contractor.

Společnost OHB Czechspace na projektu spolupracuje s vědci z Ústavu přístrojové techniky a Ústavu fyziky materiálů Akademie věd České republiky, a to na vývoji a testování kryogenního materiálu.

Projekt CRYSA byl realizován v rámci programu Evropské kosmické agentury a financován z jejích prostředků. Obsah této stránky není oficiálním stanoviskem ESA.