NEP RocketRoll

Vesmírné mise do vzdálených oblastí by mohly těžit z nového pohonného systému na bázi jaderné energie. Program jaderného elektrického pohonu (Nuclear Electric Propulsion – NEP), tzv. „RocketRoll", má za cíl prozkoumat možnosti použití jaderného paliva pro náročné vesmírné mise v oblasti logistiky a průzkumu vesmíru.

Jsme nadšeni, že se na vývoji NEPu pod záštitou ESA podílí společnost a vědci z České republiky. Jedná o novou špičkovou technologii, která má velký přínos pro technologický pokrok a rozvoj průmyslu v ČR s budoucí možností rozšíření cestování do vesmíru a jeho kolonizace.

Jakub Ševeček, Head of Project Management & Procurement

V současné době se ve vesmíru používá chemický pohon se skladovatelným palivem, nebo elektrický pohon se solární energií. Tyto technologie se však blíží hranici svých fyzikálních možností, kdy další navyšování jejich výkonu už není možné. Nový typ elektrického pohonu na bázi jaderné energie (NEP) by měl pomoci tyto limity překonat, a umožnit tak náročnější třídy vesmírných misí. NEP by tak mohl pozitivně ovlivnit lety do vzdálených oblastí sluneční soustavy, přepravu těžkých nákladů nebo základny na Měsíci či Marsu.

 

Důležité milníky

Projekt byl zahájen v březnu 2023 a bude trvat 12 měsíců, během nichž se projekt RocketRoll zaměří na přehled stávajících evropských zkušeností, technologií a kapacit pro vývoj takových zařízení, stejně jako předběžný koncept architektury motoru pro jaderný elektrický pohon. Podmínkou je důsledné posouzení bezpečnostních požadavků, a to od počátečních fází návrhu.

Jako poslední milník provede konsorcium analýzu trhu a proveditelnosti cílového startu mise v roce 2035 a v souvislosti s tím vypracuje plán k dosažení tohoto cíle.

©ESA

Kdo stojí za projektem?

OHB Czechspace spolupracuje na projektu s vědci z Českého vysokého učení technického v Praze, Ústavu vesmírných systémů Univerzity ve Stuttgartu a s inženýry z OHB System v Brémách, kteří se specializují na pohonné systémy.

©OHB Czechspace

 

Kdo je náš zákazník

Naším zákazníkem je Evropská kosmická agentura (ESA). OHB Czechspace vede celou studii proveditelnosti a koordinuje aktivity českých a německých odborníků.

Připravovaná studie je součástí projektu ESA týmu FLPP (Future Launchers Preparatory Programme) s názvem RocketRoll (pReliminary eurOpean reCKon on nuclEar elecTric pROpuLsion for space appLications).

Z důvodu ochrany vašeho soukromí je odkaz na službu streamování videa deaktivován. Aktivujte odkaz kliknutím. Po načtení videa přijímáte zásady ochrany osobních údajů služby streamování videa. Další informace o pokynech k ochraně dat služby streamování videa najdete zde: Google - Privacy & Terms

Další projekty