SOVA satellite in the orbit
©OHB Czechspace

Důležitý milník splněn! Pokračujeme v přípravě české ambiciózní mise SOVA

Na konci února jsme úspěšně završili významný milník mise SOVA tzv. Mission Definition Review. Konsorcium partnerů pod vedením hlavního dodavatele, OHB Czechspace, ukončilo první fázi mise 0 a získalo povolení pokračovat do fáze A, tedy v přípravě studie proveditelnosti.

Hlavním cílem fáze 0 bylo definovat základní koncept mise, stejně jako koncept pozorování pro primární a sekundární přístroje (tzv. payload), které SOVA ponese na oběžnou dráhu.

Díky spolupráci s vědci z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, DLR a Forschungszentrum Jülich a kolegy inženýry z OHB System a Meopta se nám podařilo definovat základní pozorovací koncepci satelitu pro měření gravitačních vln v atmosféře pomocí primárních přístrojů a zdůvodnit jejich vědeckou potřebu pro zlepšení klimatických modelú. Díky přispění vědce z Ústavu jaderné fyziky AV ČR se nám takté podařilo zdůvodnit použití sekundárního přístroje – silikonového diodového dozimetru.

Nyní míříme do fáze A, během které prokážeme proveditelnost mise SOVA. Budeme tak o další krok blíž ke zdokonalení globálních klimatických modelů a zlepšení předpovědi extrémního počasí, stejně jako zlepšíme naše chápání vlivu radiace na astronauty pro budoucí pilotované mise na oběžnou dráhu Země, na Měsíc nebo na Mars.

Více o misi SOVA čtěte zde.

Kontakt:

Jana Běhalová
PR & Marketing
Tel: +420 777 999 584
E-Mail: pr@ohb-czech.cz