Jaký je přínos mise SOVA?
Vědeckým cílem mise SOVA je studium procesů ve středních a vyšších vrstvách atmosféry (60 - 300 km), a to v globálním měřítku. Porozumění těmto procesům přinese zlepšení klimatických modelů a předpovědí extrémních jevů počasí, jako jsou silné deště nebo bouře, ovlivňující zemědělství, záplavy nebo eroze půdy. SOVA přispěje také ke zlepšení předpovědi turbulencí v letectví.
Sekundárním cílem mise je lepší porozumění extrémnímu radiačnímu prostředí, které je klíčové pro budoucí pilotované mise na Měsíc a Mars.
Co bude SOVA měřit?
Globální klima ve vyšších vrstvách atmosféry je silně ovlivněno tzv. gravitačními vlnami. Tyto (vzdušné) vlny přenášejí značné množství energie ze spodních vrstev atmosféry do horních, kde se šíří na velké vzdálenosti a následně rozpadají, podobně jako například vlny v oceánu, ale v mnohem větším měřítku.
Vedle toho bude SOVA měřit radiační pole na své oběžné dráze.
Kdo stojí za projektem SOVA?
Misi SOVA vede společnost OHB Czechspace se sídlem v Brně.
Vědecký tým vede hlavní řešitel z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Tým je dále podporován německým střediskem pro letectví a kosmonautiku DLR, Výzkumným centrem Jülich v Německu a Ústavem jaderné fyziky Akademie věd ČR.
Hlavní optický přístroj vyvíjí OHB Czechspace ve spolupráci s českou společností Meopta a OHB System.
Mise SOVA je financována na základě smlouvy Evropské kosmické agentury v rámci českého rámcového projektu pro třetí strany. Obsah této stránky není oficiálním stanoviskem ESA nebo Ministerstva dopravy ČR.
Soubory ke stažení
SOVA v reportáži České televize
Článek v magazínu Panorama 21. století
Logo mise
Máte zájem o spolupráci?
Jakub Ševeček, projektový manažer mise SOVA