Revoluce ve vesmírném cestování:

Program Jaderného elektrického pohonu pro vesmírné mise „RocketRoll” úspěšně prošel prvním projektovým milníkem a připravuje cestu pro efektivní a udržitelný průzkum vesmíru.

©ESA

Konsorcium vedené společností OHB Czechspace (jako hlavním dodavatelem), podporované ČVUT (České vysoké učení technické), IRS (Ústav kosmických systémů, Univerzita ve Stuttgartu) a OHB System, tento týden splnilo první milník programu jaderného elektrického pohonu (Nuclear Electric Propulsion – NEP), tzv. „RocketRoll".

Hlavním cílem této fáze projektu bylo prověřit v současnosti používané a vyvinuté technologie. Naše konsorcium posuzovalo různé typy vesmírných štěpných reaktorů, paliva, cykly přeměny energie, zářiče, trysky a také bezpečnostní hlediska pro využití NEP.

RocketRoll (pReliminary eurOpean reckon on nuclear electric pROpuLsion for space appLications) program bude odrážet několik modelů využití jaderného paliva ve vesmírném použití, například: tranzitní cesty mezi Zemí a Měsícem, mise s posádkou na Mars nebo tranzit z LEO do Lagrangeových bodů mezi Sluncem a Zemí.

Hlavní výhodou NEP je jeho vysoká účinnost díky výraznému zvýšení tahu ve srovnání s chemickými pohonnými systémy. Jinými slovy, umožňuje kosmickým lodím cestovat dále, rychleji a s nižší vahou, což umožňuje uskutečnit mise do hlubokého vesmíru spolu s přepravou většího užitečného nákladu.

Jsme nadšeni, že se na vývoji NEPu pod záštitou Evropské kosmické agentury (ESA) podílí společnost a vědci z České republiky. Jedná o novou špičkovou technologii, která má velký přínos pro technologický pokrok a rozvoj průmyslu v České republice s budoucí možností rozšíření cestování do vesmíru a jeho kolonizace.

Kontakt:

Lucie Kopecká
HR & Marketing Specialist
Tel: +420 777 999 584
E-Mail: pr@ohb-czech.cz