© OHB

Rozhovor

V roce 2027 vyšleme do vesmíru vlastní družici

 

Brněnská OHB Czechspace má v současné době nakročeno stát se vedoucí kosmickou společností v České republice. Její družicová mise SOVA byla nedávno vybrána Evropskou kosmickou agenturou (ESA). "Naším plánem je vyslat SOVU do vesmíru nejpozději v roce 2027," prozrazují generální ředitelka Ariane Wyen a vedoucí strategického rozvoje společnosti doktor Ondřej Krepl.

OHB Czechspace oslavila letos v říjnu čtyři roky od svého založení. Jak se společnost vyvíjela?

Wyen: Za poslední čtyři roky se OHB Czechspace až neuvěřitelně posunula dopředu. Jak tržby společnosti, tak i počet zaměstnanců se každoročně výrazně zvyšují. Nyní máme téměř třicet zaměstnanců. Přestože je náš pracovní kolektiv mezinárodní a skládá se z více než sedmi různých národností, tak jeho drtivou většinu tvoří Češi. Celá třetina našeho týmu jsou ženy.

V roce 2018 jsme začínali pouze s poskytováním služeb v oblasti strukturální analýzy. K dnešnímu dni se můžeme chlubit rozvinutou organizací s fungujícím oddělením strategického rozvoje, projektového řízení, vývoje a kvality produktů. Naší klíčovou vizitkou jsou prokazatelné zkušenosti v oblasti konstrukce, analýz, montáží a testování strukturálního vybavení pro družice a raketové nosiče.

Do roku 2026 plánujeme nabízet na mezinárodním kosmickém trhu vlastní, samostatně vyvinuté produkty.

Co považujete za největší úspěch OHB Czechspace?

Wyen: Osobně jsem pyšná na to že OHB Czechspace již může ukázat to, čemu se říká "flight heritage". Podíleli jsme se na vývoji komunikační družice GMS-T, kterou si objednal soukromý zákazník a byla vynesena do kosmu v lednu 2021 společností Rocket Lab.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Wyen: Silné základy v oblasti inženýrských služeb jsme už vybudovali a náš tým se nyní těší na nové výzvy. Nedávno jsme v rámci společnosti otevřeli nové divize výzkumu a vývoje a systémového inženýrství.

Do roku 2026 plánujeme nabízet na mezinárodním kosmickém trhu vlastní, samostatně vyvinuté produkty. Nejpozději v roce 2023 se chceme stát prvním integrátorem družicových systémů v České republice a v roce 2027 pak vyslat do vesmíru první vlastní družici.

Co si můžeme představit pod vývojem vlastních produktů?

Krepl: V současné době pracujeme na návrhu a výrobě českých kosmických produktů pro trh s družicemi a nosnými raketami. Provádíme kompletně celý vývoj, od náčrtu na papíře až po kvalifikovaný letový hardware. Samozřejmě počítáme se zapojením českých partnerů, také samotnou výrobu chceme kompletně realizovat v České republice, aby celý hodnotový řetězec zůstal na domácím trhu. Konkrétní plány oznámíme v roce 2023.

SOVA je česká vědecká mise, pomůže řešit problematiku změny klimatu prostřednictvím zlepšení předpovědi počasí.

Jak se chcete stát integrátorem satelitních systémů v České republice?

Krepl: Stát se respektovaným integrátorem družicových systémů je cílem nejen OHB Czechspace, ale hlavně českého Národního kosmického plánu. Tento cíl podporuje i program s názvem Ambiciózní projekt, který spustila Česká republika ve spolupráci s ESA. Tento program se v první fázi skládá z dvanáctiměsíční studie vesmírné mise a v následující fázi pak detailního vývoje a vyslání hotové družice do kosmu.

Wyen: Právě v rámci programu Ambiciózní projekt získala společnost OHB Czechspace od ESA zakázku na realizaci první fáze projektu SOVA. Pevně věříme, že studii úspěšně dokončíme, a již teď víme, že naším dalším cílem bude  stát se hlavním dodavatelem a integrátorem družicového systému pro nadcházející etapu.

Do projektu jsme investovali téměř dvě stě tisíc eur z vlastních finančních prostředků, abychom zajistili dostatečný rozpočet na dokončení komplexní studie v souladu s požadavky a ke spokojenosti všech zúčastněných stran, ale také na zvýšení kvalifikace našich zaměstnanců v novém oboru podnikání v oblasti inženýrství družicových systémů.

Co je cílem mise SOVA?

Krepl: SOVA je česká vědecká mise, která bude mít pozitivní dopad na budoucí globální výzvy - pomůže řešit problematiku změny klimatu prostřednictvím zlepšení předpovědi počasí. Družice SOVA bude pomocí unikátního přístroje nahlížet do zemské atmosféry a studovat gravitační vlny. Tyto pohyby vzduchu se šíří ve vyšších vrstvách zemské atmosféry a ovlivňují počasí v nejnižší vrstvě.

OHB Czechspace vede průmyslové a institucionální konsorcium složené z národních a mezinárodních partnerů. V roli hlavního dodavatele studie je zodpovědná nejen za samotný návrh družice, ale také za nákup nosné rakety a následný provoz SOVY ve vesmíru.

Jak důležité je pro OHB Czechspace být součástí skupiny OHB?

Wyen: V rámci skupiny OHB naše sesterské společnosti pokrývají převážnou většinu oborů potřebných pro realizaci kosmických projektů. Patří mezi ně vývoj, integrace a testování družic, služby související s jejich vynášením na oběžnou dráhu i jejich provoz. Být součástí skupiny je pro nás přínosné a těší nás, že můžeme těžit z více než čtyřiceti let zkušeností v oblasti vesmíru. Na druhé straně je pro nás neméně důležité, že jsme v České republice samostatným subjektem s vlastní identitou a firemní kulturou.

Ariane Wyen
Ondřej Krepl