Hera

Mise Hera je součástí mise AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment) založené na mezinárodní spolupráci NASA a ESA, jejichž společným cílem je uskutečnit demonstrační misi, která by vychýlila oběžnou dráhu asteroidu a zabránila tak jeho srážce se Zemí. Nejprve se kosmická sonda DART z NASA, která odstartovala v listopadu 2021, vydá k Didymosu – binárnímu systému asteroidů sestávajícího z většího tělesa o průměru cca 800 m a jeho satelitu Dimorphos o velikosti přibližně 170 m. DART zasáhne Dimorphos rychlostí přibližně 6,6 km/s a pokusí se tak změnit jeho oběžnou dobu. K této změně přispějí také výron prachu a plynů vyvolaný nárazem. Náraz bude pozorován ze Země, ale také pomocí malých satelitů CubeSat usazených na palubě DARTu, které mohou pořídit snímky srážky skutečně „z první ruky“.

Hera přijde několik let poté. Její start je plánován na rok 2024 a přílet k Dimorphosu je v současné době plánován na rok 2026. Hera bude pomocí různých vědeckých nástrojů analyzovat kráter, který po nárazu vznikne, ale prozkoumá také různé vlastnosti Dimorphosu, jako je hmotnost nebo materiálové složení. Hera ponese také dva malé satelity nazvané MILANI a JUVENTAS, které pomohou s vědeckými pozorováními.

Sonda HERA přibližující se k asteroidu, planeta Země na pozadí
©OHB
Sonda HERA skenující asteroid v těsné blízkostiSonda HERA skenující asteroid v těsné blízkosti
©ESA

JAK SE NA PROJEKTU PODÍLÍME

Tým OHB Czechspace vyvíjí kompletní konstrukci sondy, která poskytuje všechna nezbytná rozhraní pro vědecké přístroje a servisní nástroje, jako jsou solární panely, baterie, anténa nebo počítač, a dokonce hlavní rozhraní směrem k raketě! Náš technický tým pracuje na návrhu konstrukčních dílů, které budou schopné přežít nejen start rakety a její následný let, ale také odolat nehostinnému prostředí ve vesmíru. Musíme také zajistit, že Hera a její součásti budou bezpečně přepraveny na různá montážní místa po celé Evropě a případně také na kosmodrom.

DŮLEŽITÉ MILNÍKY

Harmonogram mise Hera je velmi náročný a my se snažíme postupovat rychle! Asteroidy na nás také nebudou čekat.

Náš tým úspěšně prošel předběžným zhodnocením návrhu v dubnu 2021 a kritickým zhodnocením návrhu v prosinci 2021.

KDO JE NÁŠ ZÁKAZNÍK

Našim zákazníkem je OHB System, který je tzv. prime contractorem mise Hera.

Skupina inženýrů sedící a stojící na schodech

OHB Czechspace Hera tým

Další projekty