OHB Czechspace je novým partnerem české mise LVICE²

Společnost OHB Czechspace je od ledna 2023 novým členem konsorcia ambiciózní české mise LVICE² pod vedením společnosti esc Aerospace. Spolupráci odstartoval společný workshop partnerů konsorcia v pondělí 30. ledna v Brně. Rádi jsme se na něm setkali se zástupci esc Aerospace, Stellar Exploration a Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze.

Mise LVICE² je ve všech ohledech ambiciózní projekt, těšíme se na to, že se na něm budeme podílet společně s dalšími českými partnery,"

Daniel Rohel, Head of Engineering.

Tým OHB Czechspace bude zodpovědný za širokou škálu strukturálních analýz konstrukce sondy. Budeme se podílet se na vypracování návrhu rámu, který zajistí spojení struktury s nosnou palivovou nádrží i koncepci rozmístění jednotlivých instrumentů (nalezení vhodného umístění pro přístroje, subsystémy, vědecké detektory apod.) a jejich dopadu na termální vlastnosti celé sondy.

Workshop partnerů konsorcia mise LVICE
Společný workshop partnerů konsorcia mise LVICE².

LVICE²

Mise LVICE² (Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer) je součástí programu Ambiciózní projekt České republiky. Má přinést hlubší poznání prostředí v okolí Měsíce, mimo jiné odpovědět na otázky týkající se radiace, fyziky plazmatu nebo množství prachových částic. Tyto poznatky pomohou při plánování budoucích lidských misí do sluneční soustavy.

Sonda ponese do vesmíru vlastní přístroje vyvinuté českými vědci z Akademie věd ČR, Českého vysokého učení technického a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Start mise je plánován na rok 2026.

Více infromací najdete na webových stránkách mise.